راهنمای شستشو کفپوش خودرو
راهنمای شستشو کفپوش خودرو

چگونه شستشو کفپوش ماشین را انجام دهیم ؟

چه جنس کفپوش حودرو لاستیکی باشد، چه پارچه ای یا سه بعدی و پنج بعدی تمیز کردن آن، به ماشین ظاهر زیبا و نو خواهد داد. مهم نمی باشد که چقدر مراقب باشید که داخل خودرو خود را تمیز نگه دارید چون خاک و کثیفی به هر نحوی وارد آن خواهد شد. کف و کفپوش های خودرو شما بیشتر کثیفی هایی را خواهد گرفت. از این رو باید به تمیز کردن و شستشوی کفپوش خودرو خود بپردازید که در ادامه روش های شستشوی هر نوع کفپوش و روش کلی شستشوی آن ها را توضیح داده ایم. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع کفپوش خودرو به فروشگاه اینترنتی ایلیا بست مراجعه کرده یا با کارشناسان ماهر ما تماس حاصل فرمایید.

نگهداری کفپوش ها

راهنمای شستشو کفپوش خودرو

نگهداری و مراقبت خوب از هر محصولی کلید استفاده طولانی از آن ها خواهد بود و کفپوش خودرو هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. کفپوش ها به گونه‌ ای تولید خواهند شد تا آلودگی و آشغال ‌های را به خود جذب کنند تا از پخش شدن آن در خودرو جلوگیری نماید. شما با نگهداری اصولی و مناسب از کفپوش نه فقط موجب طولانی شدن عمر مفید آن خواهد شد به حفظ زیبایی آن نیز کمک شایانی خواهد کرد.

مهم نیست که چقدر ملاحظه نمائید که داخل اتومبیل خود را تمیز و پاکیزه نگه دارید، گرد و غبار و آلودگی وارد خواهند شد. خوردن و آشامیدن داخل خودرو موجب آلوده شدن کفپوش خودرو با گذشت زمان می ‌شود. همچنین کفش شما هم عامل دیگری خواهد بود که انواع آلودگی را به خود گرفته و به داخل خودرو منتقل خواهد کرد.

کدام یک از کفپوش های خودروی قابل تمیز و پاک کردن هستند؟

کفپوش خودرو به نوعی ‌ای طراحی شده که یک لایه محافظ شده اضافی برای موکت داخلی خودرو را فراهم خواهد کرد و از آلوده شدن آن جلوگیری خواهد کرد. آن‌ ها به وسیله کارخانه به عنوان یک جزء استاندارد در اتومبیل قرار خواهند گرفت و یا اینکه می توان از فروشگاه های مربوط نظیر فروشگاه اینترنتی ایلیا بست و خریداری نمائید.

نگهداری صحیح از کفپوش خودرو

ابزار لازم برای شستشوی کفپوش خودرو

فهرستی از ابزارها و وسیله ‌های لازم برای شستشوی کفپوش خودرو عبارتند از:

 • شوینده ‌ها و حلال ‌های صنعتی
 • صابون مایع
 • داشتن دستکش
 • شیلنگ آب با جریان پر فشار
 • کاردک، چاقو یا یک شیء تیز صاف برای نابودی آلودگی‌ های سخت و خشک
 • گردگیر یا انواع دستمال
 • برس شستشو یا داشتن اسفنج
 • مکنده یا جاروبرقی های خانگی
 • اسپری‌ های تمیز کننده مناسب

شستشوی کفپوش های لاستیکی خودرو

خودروهایی که کفپوش لاستیکی دارند، در آب و هوای سرد مناسب تر هستند که در آن مناطق بارش باران و برف زیاد اتفاق خواهد افتاد. آن ها از رطوبت بخش های داخلی خودرو جلوگیری خواهند کرد و به سرعت خشک خواهند شد.

برای تمیز کردن کفپوش های لاستیکی خودرو شش قدم ساده وجود دارد که عبارتند از:

 1. کفپوش ها را از خودرو خارج کنید.

خیس کرده و از محصولات شوینده روی کفی ها استفاده نمائید و نگذارید کسی به داخل خودرو شما وارد شود.

 1. آن ها را خوب بتکانید.

کفپوش ها را روی زمین یا یک سطح سخت دیگری ضربه زده، اگر هر نوع ماده ای به سطح آن چسبیده باشد, می توانید از یک ابزار برای کندن آن استفاده نمائید.

 1. با یک شیلنگ آن را بشویید.

از شیلنگ آب با فشار بالا برای بیرون کردن خاک و یا آلودگی ها استفاده نمائید. تنها قسمت آلودگی کفپوش ها را بشورید.

 1. با صابون آن ها را بشورید.

به کمک یک پارچه یا اسپری، صابون را به کفپوش بزنید. آلودگی ها باید به راحتی با صابون و آب شسته شوند, ولی دستمال های مرطوب، ضد عفونی کننده و جوش شیرین با صابون نیز خوب می باشند و جواب خواهند داد. دوباره از شیلنگ آب استفاده نمائید تا همه کف ها را از بین ببرد.

 1. کفپوش ها را خشک نمائید.

کفپوش ها را کاملاً خشک کرده و پس از آن ها را در ماشین بگذارید. راهی برای آویزان کردن آن ها بر روی نرده، سیم و یا یک آیتم دیگر پیدا نمائید، تا با هوا کاملا خشک شوند.

شستشوی کفپوش های پارچه ای خودرو

نگهداری کفپوش ها

کفپوش پارچه ای خودرو کمی کار بیشتری برای تمیز کردن و شستن از لاستیک می خواهد، به ویژه اگر خیس شده باشد. حتی اگر داخل خودرو خیس شوند، هرگز فرصتی برای خشک کردن آن ها نخواهید داشت و بعد امکان دارد متوجه بوی بد آن ها شوید. کفپوش های پارچه ای ممکن می باشد حتی لکه هایی را هم داشته باشند، که پاک کردن آن ها دشوار و سخت خواهد بود. که مراحل شستشوی آن عبارتند از:

 1. آن ها را از اتومبیل خارج نمائید.

همانند کفی لاستیکی، شما نباید آب و محصولات تمیز کننده را در داخل اتومبیل خود بریزید.

 1. جاروبرقی بکشید.

هر دو طرف کفپوش را جاروبرقی کشیده تا همه آلودگی و دوده را پاک نمائید.

 1. جوش شیرین اضافه نمائید.

جوش شیرین را به لوازم داخلی مالیده تا لکه ها و بوی بد و نامطبوع را از بین ببرد. هم چنین می توانید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و با استفاده از یک برس خشک و تمیز، آلودگی و دوده را پاک نمائید.

 1. از یک ماده صابونی شکل استفاده نمائید.

روش های گوناگونی برای تمیز کردن کفپوش خودرو  و شستشوب کامل آن ها وجود دارد که عبارتند از:

الف) آب و صابون کشیدن

دو قاشق سوپ خوری پودر لباس شویی را با همان میزان شامپو عادی مخلوط کرده و از یک برس با پرزهای بلند استفاده نمائید تا مخلوط را روی کفپوش ها بمالید و بکشید. در آخر صابون را با آب شستشو دهید.

ب) استفاده از شوینده اسپریی

یک اسپری تمیز کننده را بر روی کفی زده و بگذارید چند دقیقه بماند. پس از این که کفپوش آن را جذب نمود، از یک قلم مو بر روی آن استفاده نمائید.

از این رو برای دریافت اطلاعات درباره شستشوی انواع کفپوش ها می توانید با کارشناسان ماهر ما تماس حاصل فرمایید و برای خرید انواع کفپوش های با کیفیت و با ضمانت می توانید به فروشگاه اینترنتی ایلیا بست مراجعه کرده و اقدام به خرید آن ها کنید.

شستشوی کفپوش سه ‌بعدی و کفپوش پنج‌ بعدی

 

کفپوش خودروبه خاطر چرم مرغوب و باکیفیت استفاده شده در کفپوش سه ‌بعدی و کفپوش پنج ‌بعدی می ‌توانید به آسانی آن ‌ها شستشو دهید. برای شستشوی کفپوش ‌های 3 بعدی و 5 بعدی باید مراحل زیر را انجام دهید:

گام اول: کفپوش‌ ها را خارج کرده و آن ‎‌ها را روی زمین کوبیده تا خاک از روی آن برود.

گام دوم: در حالتی که چیزی به آن چسبیده که با تکان دادن جدا نمی ‌شود باید به کندن آن با یک وسیله تیز اقدام کنید.

گام سوم: با استفاده از شیلنگ آب با  فشار بالا برای پاک کردن گل ‌و لای بین درزها و شکاف های کفپوش اقدام کنید.

گام چهارم: مقداری محلول صابون مایع به همراه سرکه سفید و آب گرم آماده کنید و با استفاده از پارچه به آرامی بر روی کفپوش ها بکشید تا سطح آن را به طور کامل پاک شود. سپس با آب، مواد شوینده را پاک نمائید.

گام پنجم: کفپوش ‌ها را آویزان کرده تا آب آن به صورت کامل خشک شود. برای حفظ براقی و زیبایی بیشتر می ‌توانید از واکس لاستیک خودرو یا داشبورد استفاده نمائید. این کار موجب بیشتر شدن عمر این کفپوش ‌ها می شود.

شما عزیزان می توانید برای خرید انواع کفپوش ها به فروشگاه اینترنتی ایلیا بست مراجعه کرده و از آن جا کفپوش مورد نظر خود را خریداری نمائید. این سایت جزء بهترین فروشگاه ها می باشد که انواع کفپوش را در آن جا می توانید پیدا کنید و مشخصات و توضیحات کامل آن را بخوانید و بعد از آن اقدام به خرید کنید.

شستشوی کلی انواع کفپوش های خودرو

 

مرحله 1: خارج کردن کفپوش ها

همیشه قبل از تمیز کردن کفپوش های گلی، آن ها را از خودرو خارج کرده چون بدون شک نمی خواهید آلودگی در همه جای خودرو شما پخش شود. اگر گل هنوز مرطوب یود باید منتظر بمانید تا کاملا خشک شود.

نکته مهم: اگر شک دارید که گل روی کفپوش ها کاملا خشک شده یا خیر، بهتر می باشد آن را امتحان نکنید. آن ها را زیر نور آفتاب گداشته تا کاملا خشک شود و هنگامی که از خشک شدن آن ها 100 درصد مطمئن شدید مرحله بعد را انجام دهید.

مرحله 2: پاک کردن گل خشک شده

حال که گل کاملا خشک شد با استفاده از یک برس آن ها را از میان الیاف فرش جدا نمائید. بخش های گل شده را به آهستگی و تا جایی که می توانید با برس مالیده، به طوری که هیچ غباری از آن ها باقی نماند. برای جدا کردن ذرات باقی مانده گرد و غبار از میان الیاف کفپوش ها، آن ها را اشیا محکمی نظیر ستون یا نرده ها بکوبید. اگر می خواهید گرد و غبار به داخل چشمان شما نرود یا در حین نفس کشیدن به گلویتان راه پیدا کرد، می توانید از عینک های چشمی و ماسک استفاده نمائید.

مرحله 3: پاک کردن کفپوش ها با جارو برقی

از یک وکیوم قوی برای مکش ذرات ریزتر غبار یا آن هایی که به اعماق الیاف کفپوش نفوذ کرده اند، استفاده نمائید. اگر دستگاه وکیوم صنعتی قوی ندارید، با استفاده از یک جارو برقی ساده خانگی هم می توانید این کار کامل انجام دهید.

پاک کردن کفپوش ها با جارو برقی را کاملا با دقت بالا انجام دهید. ذرات غبار می توانند بسیار ریز باشند و برخی اوقات دیدن آن ها غیرممکن می باشد. این که شما نتوانید آن ها را مشاهده کنید، دلیلی برای وجود نداشتن آن ها نیست.

مرحله 4: شستشو کفپوش با آب و صابون

آب آغشته شده به صابون و یک شوینده قوی نظیر مایع ظرفشویی را تهیه کنید. اگر مایع شوینده قوی ندارید، می توانید از صابون عادی هم استفاده نمائید. تنها کافی می باشد زمانی که آن را با آب مخلوط کرده اید، مقداری از مایع شوینده خوب و قوی استفاده کنید.

از یک پارچه یا برس برای شستشو استفاده کنید، سپس به پاک کردن بخش های آلوده کفپوش ها بپردازید. ابتدا کفپوش ها را به آهستگی به هم مالیده و سپس شدت آن را بیشتر کرده تا به ذرات ریز نفوذ کرده و به اعماق الیاف کفپوش ها برسید.

مرحله 5: شستشوی کفپوش ها با آبپاش خانگی

بعد از پایان مالیدن کفپوش ها با پارچه یا برس شستشو، برای شستن کف های صابون و آلودگی از الیاف کفپوش، از یک کارواش خانگی استفاده نمائید.

اگر کارواش خانگی ندارید، می توانید از شیلنگ های باغبانی استفاده نمائید. اگر نازلی در خانه دارید که به شیلنگ وصل نمائید، می توان از آن برای قوی تر کردن جریان آب استفاده کرده تا صابون و ذرات ریز گرد و غبار را از روی کفپوش از بین ببرید.

در صورت لزوم مرحله های 4 و 5 را تکرار کرده تا کفپوش ها کاملا تمیز و پاک شوند.

مرحله 6: خشک کردن کامل کفپوش های خودرو

 با استفاده از یک حوله خشک و پاکیزه کفپوش ها را تا جایی که می توانید تمیز نمائید. اگر بعد از این که کفپوش را کمی خشک شد و لکه ای روی آن دیدید، از یک اسپری کفی تمیز کننده فرش استفاده کرده و برای گرفتن بهترین نتیجه ها، راهنمایی های نوشته شده بر روی قوطی را دنبال نمائید.

کفپوش ها باید قبل از بازگردانی به خودرو کاملا خشک شوند تا از رشد کپک بر روی آن ها جلوگیری کنید، که در این حالت باید آن ها را به طور کامل عوض نمائید و حتی امکان دارد کپک در بقیه بخش های خودرو گسترش پیدا کند. اگر جای آفتاب گیر در نزدیکی خود ندارید، می توانید آن ها را در جای امنی در خانه یا پارکینگ گذاشته تا کاملا خشک و تمیز شوند.

همیشه به یاد داشته باشید که تا قبل از شروع مراحل پاکسازی باید تا خشک شدن کامل گل ها صبر نمائید. این مهم ترین و اولین مرحله خواهد بود که اطمینان خواهد داد کفپوش خودرو شما تمیز و پاکیزه شده است. با کمی صبر و کار سخت بدنی، می توانید کفپوش های پاکیزه ای را داشته باشید که خودرو شما را تمیزتر نشان خواهد داد. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کفپوش و روش های شستشوی کفپوش خودروها می توانید با کارشناسان ماهر و مجرب فروشگاه اینترنتی ایلیا بست تماس گرفته و از آن ها مشورت بگیرید.