سیستم های ایمنی خودرو و سرنشینان

ایمنی خودرو

عرض ادب و احترام خدمت دوستان فروشگاه اینترنتی ایلیا بست.

در این مقاله میخوایم قدری با سیستم های ایمنی خودرو آشناتون کنیم و در آینده نزدیک و در بروز رسانی این مقاله مطالب بیشتری رو خدمتتون عرض خواهم کرد.

ایلیا بست در کنار فروش لوازم لوکس و تزیینی اتومبیل علی رقم آنکه تمرکز ما بر روی فروش محصولات لوکس و بسیار پر کاربردی همچون کفپوش های سه بعدی و پنج بعدی خودرو و روکش صندلی خودرو و سایر لوازم لوکس خودرو می باشد ، سعی بر آن دارد تا اطلاعات بسیار مفید و تکمیلی در رابطه با سایر اجزای خودرو در اختیار کاربران قرار دهد .

 

از زمان اختراع اتومبیل ، استارت آپ های بسیاری به تکمیل این محصول پر طرفدار و بسیار کاربردی کمک کردند .

کمربند ایمنی خودرو

یکی از این استارت آپ ها که در تامین ایمنی سرنشینان خودرو بسیار اهمیت دارد و دارای سیستم ساده و غیر پیچیده ای می باشد ، کمربند ایمنی می باشد که رفته رفته به یک سیستم مکانیکی ارتجاعی و یک سیستم برقی هشدار دهنده مجهز شده است .
کمربند ایمنی در بسیاری از حوادث عاملی حیاطی در نجات جان سرنشین و همچنین جلوگیری از وارد شدن ضربه های سخت به سرنشینان می باشد .

به هنگام به یکباره ترمز گرفتن و همچنین ضربه های ناگهانی و شدید از ناحیه عقب خودرو ممکن است سر نشین به جلو پرت شده و دچار ضربه شدید سر به شیشه جلو یا ستون ها شود و یا در برخی موارد موجب شکستگی مهره های کمر و یا شکستگی در دنده ها به خصوص در سمت راننده و بر اثر ضربه دنده ها به فرمان رخ دهد . کمربند ایمنی در این مواقع بسیار کاربردی است و مانع حوادث ذکر شده در بالا می شود .
در ایلیا بست به طور کامل در مورد اشکال مختلف لوازم ایمنی و نقش حساژی آنها در نجات جان سرنشینان توضیح داده شده است .
با پیشرفت علم و توسعه آن و ترکیب شیمی و آیرو دینامیک ، شاهد شکوفا شدن ابزار دیگری در رابطه با سیستم ایمنی خودرو بودیم که این استارتاپ بسیار مهم و کاربردی کیسه هوا نام دارد .


با پیشرفت صنعت خودرو و ازدیاد خودروهای سواری و ترافیکی ، کمک زیادی به نقل و انتقال و هجرت بشر و هم به تجارت و حمل و نقل کالاهای تجاری شد . اما مساله ای که در این میان حائز اهمیت می باشد و فروشگاه بزرگ ایلیا بست بر مطرح کردن آن اسرار دارد ، ایمنی خودرو و امنیت سرنشینان خودرو می باشد .
با ازدیاد خودرو و تیراژ تولیدات خودرو به دنبال آن سوانح رانندگی و حادثه های مترقبه و غیر مترقبه نیز افزایش پیدا کرد .
از اینرو ایمنی خودرو و سرنشینان اهمیت ویژه ای پیدا کرد تا کار شناسان و تولید کنندگان استارت آپ های نوینی جهت تامین این مهم خلق کنند .

کیسه هوا خودرو چیست؟

ایربگ یا کیسه هوا در واقع نوعی بالشت بادی می باشد ، که مجهز به یک سیستم نوین است که باعث می شود هنگام تصادف به صورت فوری و خیلی سریع پر از باد شودو جلوی وارد آمدن ضربات شدید را بگیرد .

 

کارایی کیسه هوا اتومبیل ؟!

این محصول بسیارپر کاربرد به یک سیستم و سنسور مخصوص متصل می باشد که در صورت فعال بودن این سیستم در خودرو ، در مواقع برخورد دو خودرو به یکدیگر و یابرخورد با دیگر موانع و حتی اشخاص ، به سرعت عمل می کند و موجب جلوگیری از وارد آمدن ضربات سخت به سرنشینان می شود .

در گذشته کیسه هوا تنها برای ناحیه راننده تعبیه می شد اما رفته رفته ، خودرو سازان این نقطه قوت در ایمنی خودرو را ارتقا دادند تا جایی که حتی در برخی خودرو ها حتی کیسه هوا بصورت خارجی و در خارج از خودرو جهت ممانعت از آسیب جدی به عابران پیاده در موقع بروز سانحه نصب شده می باشد که این برند خودرو ها را در مقایسه با دیگر برند ها بسیار متمایز می کند .

 

کیسه هوا در خودرو ایرانی

در دوره ای که خودرو های پیشرفته و مدرن روز به روز مجهز تر می شوند و در توسعه خودرو و تامین ایمنی سرنشینان از یکدیگر پیشی می گیرند ،متاسفانه در کشور ما سیستم ایربگ یا کیسه هوا یک آپشن حساب میشود و خودرو هایی که برای سرنشین آنها نیز کیسه هوا در نظر گرفته شده تیپ بندی میشود و به قیمت های نامتعارف به فروش گذاشته می شوند در صورتی که از این نکته قافل نشویم که چندی نمی گذرد که شاهد باز نشدن کیسه های هوا خودرو در تصادفات جاده ای در خودروهای تولید داخل هستیم.

دسته بندی سیستم های ایمنی

به طور کلی می توان سیستم های ایمنی خودرو به دو دسته غیر فعال و فعال تقسیم کرد.

سیستم های ایمنی غیرفعال

سیستم های ایمنی غیرفعال در مواقع به وجود آمدن حادثه وظیفه ی کاهش تلفات و صدمات به سرنشینان را عهده دار هستند.

خودرو ایمن - ایلیا بست
خودرو ایمن – ایلیا بست

سیستم های ایمنی غیرفعال شامل کمربندهای ایمنی ، کیسه های هوا ، فیوز قفل کن و… می باشد.

مطابق آمار سازمان ایمنی ترافیک بزرگراههای آمریکا در سال 2017 کمربند ایمنی جان حدود 15 هزار نفر را نجات داده است.

ایربگ – ایلیا بست

سیستم های ایمنی فعال

علاوه بر کمربند ایمنی ، کیسه هوا و … تجهیزاتی بر روی خودروها نصب شده و مانع از ایجاد تصادف می شوند ، این سیستم ها و تجهیزات مربوط به آن را سیستم های فعال می گویند .

 

طرز کار سیستم های ایمنی فعال

سیستم های فعال ، هنگامی که استارت خودرو زده می شود شروع به فعالیت می کند و از به وجود آمدن تصادفات جلوگیری می کند.

 

سیستم های پایدار کننده

این سیستم ها که شاملABS , EBD , ESP و … می شوند با ایجاد پایداری بیشتر برای خودرو در تمام حالت های رانندگی ، مانع از ایجاد تصادفات می شوند.

 

سیستم های هشداردهنده سرنشین

این سیستم ها درصورت اطلاع پیدار کردن از غفلت راننده نسبت به ایمنی در رانندگی  یا سایر عوامل خطر آفرین ، با هشدار به موقع به راننده ، از اتفاق افتادن حادثه ممانعت می کند.

سیستم کروز کنترل تطبیقی -ACC

این سیستم با استفاده از سنسورهای مختلف روی خودرو، سرعت خودرو و فاصله با خودروهای دیگر را طوری حفظ می ‏کند که شرایط ایمن برای راننده و سرنشینان حفظ شود.

سیستم بازبینی فشار باد تایر

این سیستم فشار باد تایرهای مختلف خودرو را به طور لحظه ‏ای به راننده گزارش کرده تا راننده از شرایط تایر خود با خبر باشد و در صورت بروز مشکل اقدام به تعمیر یا تعویض تایرها کند.

هشدار خروج از خط -LDW

این سیستم ‏ها با استفاده از ایجاد صدا یا لرزشی کوچک در فرمان یا صندلی خودرو، راننده را نسبت به شرایط خروج از خط آگاه کرده و باعث می ‏شوند تا راننده به مسیر حرکت خود دقت داشته باشد.

سیستم دید در شب – NVS

دوربین‌های مادون قرمز این سیستم، تصویری از اجسامی را که خیلی دورتر از شعاع نور چراغ‌های خودرو است، نمایش می‌دهد.

 سیستم تشخیص نقطه کور – BSD

سیستم‌های نظارت بر نقاط کور با به‌کارگیری رادار یا سنسورهای مافوق صوت در یک‌چهارم انتهایی خودرو، اطلاعات قسمت‏ های کناری خودرو را به راننده می‏ دهند.

 

سیستم ایمنی بررسی شرایط راننده

این سیستم با استفاده از دوربین‏ های مادون قرمز که روی فرمان قرار گرفته چشم ‏های راننده را بررسی می‏ کند و در صورت خواب آلودگی ، هشدارهای لازم را به راننده می‏ دهد.

مسائل مربوط به محیط داخلی اتاقک خودرو

مواردی همچون فرش خودرو که در اکثر مواقع با لیز خوردن و قرار گرفتن در زیر پدال ترمز مانع از ترمز کردن به مئقع راننده شده و حادثه آفرین می شود.

رخت آویز پشت صندلی ماشین

رخت آویز پشت صندلی ماشین هم گاهی می توانند حادثه آفرین باشند که در صورت تصادف می تواند با برخورد به شیشه خودرو یا سرنشین خودرو آسیب برساند.

 استفاده از کفپوش استاندارد

با جایگزین کردن کفپوش های پنج بعدی خودرو به جای فرش کف از بحران جلوگیری کنید.

 

ایلیا بست
ایمنی -ilyabest.com

استفاده از ضد بخار های نانو شیشه

در فصول سرد سال برودت هوا باعث گرفتن بخار روی آینه ه و شیشه خودرو شده و در پی آن مانع دید کافی می شود که می تواند حادثه آفرین باشد اما شما با استفاده از مواد نانو مخصوص شیشه خودرو می توانید مانع بروز همچنین مشکلی شوید.

زمستان – ایلیا بست

عوامل محیطی خارجی موثر در ایمنی خودرو

در مواقع برف و یخبندان در صورت عدم مجهز بودن به زنجیر چرخ با کاهش باد تایر ها می توانید تا حدودی کنترل خودرو را در هنگام سر خوردن بدست بگیرید.

همچنین با همراه داشتن سیم بکسل – کیسه نمک و مثلث خطر در صورت وقوع مشکل به برطرف کردن آن کمک کنید.

کاردک یخ‌زدا‌ و برس برف‌روب

کاردک یخ‌زدا‌ و برس برف‌روب، از مهم‌ترین وسایلی هستند که در فصل سرد زمستان باید حتما در خودروی خود داشته باشید.وقتی سطح شیشه‌های خودرو، به‌ویژه شیشه جلوی خودرو یخ می‌زند، احتمال تصادف با خودرویی دیگر یا هر اتفاق دیگر بالا می‌رود.

گردآورنده : ایلیا بست – www.ilyabest.com